Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej opublikowali listę 23 priorytetów, nad którymi powinien skupić się rząd Koalicji Obywatelskiej. Według organizacji problemem dla Polski będzie zmniejszająca się liczba ludności, więc nasz kraj powinien postawić na wzrost wydajności pracy, inwestycje i innowacje.

Przede wszystkim Pracodawcy RP apelują o zwiększenie finansowania ochrony zdrowia, bo bez zdrowego społeczeństwa nie będzie rozwoju społeczno-gospodarczego. Poza tym organizacja wezwała do naprawy stosunków z Unią Europejską oraz zapewnienia większej przewidywalności w obszarze gospodarki, gdyż „niepewność jest cichym zabójcą gospodarki, zniechęca ludzi do kształcenia, planowania, posiadania dzieci, a firmy do inwestowania”. Jednocześnie Pracodawcy RP chcieliby, żeby władza była przyjazna przedsiębiorcom.

Prywatni przedsiębiorcy są absolutnie pozytywnym i potrzebnym uczestnikiem zdrowej gospodarki. To od prywatnych firm w szerszej i długoterminowej perspektywie zależy nasza przyszłość, dobrobyt, bezpieczeństwo ekonomiczne. Państwo oraz jego instytucje nie powinny ani tworzyć negatywnego wizerunku prywatnego biznesu, ani szkodzić budowie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstw przez innych

– napisano w komunikacie.

Pracodawcy RP chcą, żeby nowa władza korzystała z dialogu społecznego i przygotowywała rzetelną oraz zrozumiałą legislację. Istotne jest też przywrócenie szacunku instytucjom publicznym. Dla przedsiębiorców ważna jest odpowiedzialna i dalekowzroczna polityka gospodarcza, zapewnienie przejrzystości w finansach publicznych i stworzenie odpowiednich warunków do inwestycji i innowacji.

Postulujemy okrągły stół rządu i środowiska przedsiębiorców w sprawie zachęcenia firm do podejmowania działalności inwestycyjnej oraz innowacyjnej. Niska stopa inwestycji, a także niekorzystny stan polskiej innowacyjności świadczą o konieczności podjęcia w tej sprawie realnych działań, które powinny służyć eliminacji przeszkód do inwestowania i wzrostowi pozytywnej motywacji, redukcji niepewności, spriorytetyzowaniu ewentualnego wsparcia publicznego na te właśnie cele

– wyjaśniono.

Przedsiębiorcom zależy też na wspieraniu swobody działalności gospodarczej oraz konkurencyjności, co mogłoby się odbyć przez ograniczenie „nadprodukcji legislacyjnej” oraz redukcję i uproszczenie już istniejących przepisów. Pracodawcy RP apelują też o wspieranie dzietności oraz edukacji.

W skład Pracodawców RP wchodzi 9 organizacji, w tym ABSL, Polska Rada Biznesu czy Krajowa Izba Gospodarcza. Ze wszystkimi ich postulatami oraz uzasadnieniami można zapoznać się na stronie pracodawcyrp.pl.

Artykuł Przedsiębiorcy przedstawili rządowi swoje priorytety pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *