Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) opublikował raport na temat sytuacji rynku zamówień publicznych w krajach Unii Europejskiej. Badany przez ETO okres obejmował lata 2011-2021. Zgodnie z przedstawionymi wnioskami rynek zamówień publicznych w unijnych państwach w tym okresie się kurczył. Chociaż jest on wart każdego roku 2 biliony euro, to cały czas spada liczba firm rywalizujących o realizację zleconych zadań. 

Podczas gdy kilkanaście lat temu w każdym postępowaniu uczestniczyło w UE średnio 5,7 oferentów, to w ostatnich latach liczba ta spadła do 3,2 oferentów. W 42 proc. przetargów ogłoszonych w 2021 roku wystartowała tylko jedna firma. 

Audytorzy zwracają uwagę na nadmierną biurokratyzację postępowań związanych z zamówieniami publicznymi oraz coraz dłuższe procesy (wydłużyły się o 50 proc. w badanym okresie) administracyjne, które im towarzyszą. 

Dodatkowo najczęstszym kluczowym kryterium wyboru danej oferty jest cena, a nie oczekiwana jakość realizacji danego projektu. 

ETO krytycznie ocenił dyrektywę Komisji Europejskiej z 2014 roku, która dokonała reformy systemu zamówień publicznych. Zdaniem audytorów zmiana ta przyniosła więcej dodatkowych błędów niż poprawy i usprawnienia procedur. 

Reuter

Artykuł Coraz mniej firm chce realizować zamówienia dla unijnych państw pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *