W 2023 roku Polacy kupili aż o około 40 proc. mniej złota niż w rekordowym 2022 roku – informuje „Rzeczpospolita”. W sumie w naszym kraju kupiono mniej więcej 11,5 tony złota, czyli mniej niż rok temu, gdy było to 19 ton, a nawet dwa lata temu, kiedy Polacy kupili 14 ton złota.

Tegoroczny wynik jest natomiast lepszy od tego z roku 2020 i lat poprzedzających, gdy w Polsce nie przekraczano granicy 10 ton sprzedanego złota. Jeśli chodzi o cenę, to 28 grudnia uncja złota kosztowała 2077 dolarów, co oznacza wzrost o 14 proc. w porównaniu do początku roku.

Wysoko oprocentowane produkty oszczędnościowe w bankach, wysokie raty kredytów hipotecznych, a także wyższe koszty utrzymania rodzin sprawiają, że Polacy kupują mniej produktów z kruszcu

– powiedział „Rzeczpospolitej” Adam Stroniawski, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w notowanej na rynku NewConnect Mennicy Skarbowej.

Z kolei Michał Stawecki, dyrektor marketingu firmy jubilerskiej Apart i należącej do niej Mennica.apart.pl, powiedział że w ostatnim czasie w Polsce rośnie zainteresowanie monetami bulionowymi ze złota, a także luksusową biżuterią premium. Opcją inwestycyjną dla mniej zamożnych klientów jest też zakup złota w małych sztabkach o wadze 1 lub 2 gram. Większe zainteresowanie takim złotem zauważa Aleksander Pawlak z firmy Tavex. W niektórych sklepach inwestycje w złoto są już możliwe od 50 zł.

Sam potencjał rozwoju naszego rynku jest duży, gdyż przytaczane przez „Rzeczpospolitą” dane Mennicy Skarbowej pokazują, że tylko 14 proc. mieszkańców Polski kiedykolwiek kupiło złoto.

Źródło: Rzeczpospolita

Artykuł Polacy przestają kupować złoto, ale potencjał jest spory pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *