Przedsiębiorcy mali i średniej wielkości mogą już wnioskować o wsparcie promocji swojego eksportu na rynkach światowych. Udzielane jest ono w formie dotacji jako pomoc de minimis.
Na dotację mogą liczyć firmy „wykonujące działalność gospodarczą na terenie Polski”. Można nią dofinansować wydatki poniesione na realizację branżowych przedsięwzięć promocyjnych wspierających eksport, a także na organizację przedsięwzięć promocyjnych oraz na uzyskanie certyfikatu wyrobu wymaganego w obrocie towarami na rynkach poza Unią Europejską.
Wnioski o dofinansowanie należy składać w wersji elektronicznej, doręczonej przez e-PUAP na adres skrytki resortu rozwoju i technologii tj. /MRPiT/SkrytkaESP.
Budżet programu wynosi 4,5 mln złotych. Nie jest więc to dużo, tym bardziej warto szybciej niż później zainteresować się tym wsparciem. Szczegółowe informacje, wzory wniosków oraz formularze są dostępne TU.
Dofinansowanie z NCBiR
Chcemy już tylko przypomnieć, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) nadal dofinansuje transformację energetyczną firm w ramach projektu „Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach”. Połowa budżetu programu, który wynosi blisko 1,4 mld złotych, przeznaczona została na projekty konsorcjów z udziałem dużych przedsiębiorstw, a druga połowa – na projekty konsorcjów bez udziału dużych przedsiębiorstw.
Nabór wniosków o dofinansowanie projektów potrwa jeszcze do 8 lutego 2024 r.
Dla przedsiębiorców z Dolnego Śląska
Dolnośląski Fundusz Rozwoju ma program wsparcia dla firm z regionu w postaci atrakcyjnych, niskooprocentowanych pożyczek (od 2,39 proc. w skali roku), gwarancji oraz poręczeń.
Przedsiębiorcy mogą korzystać z pożyczek obrotowych o wartości do 500 tys. złotych, przeznaczonych na bieżące wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. na opłaty za energię elektryczną, wynagrodzenia pracowników, usługi prawne lub księgowe itp.
Okres spłaty takich pożyczek wynosi do pięciu lat. Dostępne są także pożyczki inwestycyjne (z wyłączeniem jednak zakupu nieruchomości) w wysokości od miliona do 3 mln złotych, o okresie spłaty maksymalnie do siedmiu lat.
Pożyczki są dostępne w ofercie pośredników Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju tj. w Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej (DAWG), Dolnośląskim Parku Innowacji i Nauki (DPIN), Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (KARR), Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (WARR), Agencji Rozwoju Regionalnego ARLEG oraz w Agencji Rozwoju Regionalnego AGROREB.
Artykuł Gdzie i jakie pieniądze dla MŚP w nowym roku? pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More