Dekret ma 86 stron i zawiera 366 artykuły. Wszedł w życie w ostatnich dniach grudnia i przewiduje wprowadzenie „nadzwyczajnej sytuacji” administracyjnej i fiskalnej. Powinien zostać jeszcze zaakceptowany przez władze ustawodawcze, co stanie się najwcześniej w marcu. Do tego czasu będą obowiązywać jego zasady w obecnym kształcie.
Związki zawodowe zapowiedziały na 24 stycznia rozpoczęcie ogólnokrajowego strajku generalnego sprzeciwiającego się polityce nowego prezydenta Argentyny.
Wśród rozwiązań forsowanych przez Javiera Mileia są m.in.:
Liberalizacja rynku wynajmu mieszkań. Większe prawa do dysponowania swoją własnością uzyska osoba wynajmująca, m.in. będzie mogła swobodnie ustalać podwyżki czynszu (ich wysokość była dotychczas ustawowo ograniczona).
Liberalizacja prawa pracy. Wydłużony z 3 do 8 miesięcy został czas, na który będzie można przyjąć pracownika na okres próbny. Na korzyść pracodawców zostały zmienione też przepisy dotyczące wypłaty odpraw dla zwalnianych osób. Ograniczone zostanie również prawo do strajku.
Prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw. W pierwszej kolejności ma ona dotyczyć majątku linii lotniczych Aerolineas Argentinas i koncernu naftowego YPF.
Redukcja dotacji do publicznego transportu. Ma ona na celu zmniejszenie dopłat z budżetu do transportu i wliczenie całościowych kosztów przejazdów w ceny biletów. Może to doprowadzić do nawet 10-krotnej podwyżki ich cen.
Javier Milei realizuje też radykalny program cięć w państwowej biurokracji. Jego rząd ma rekordowo małą liczbę ministerstw. Milei w podróżach służbowych korzysta z lotów rejsowych i zapowiedział 50-proc. redukcję zakupów nowych pojazdów dla administracji. Dodatkowo mają zostać rozwiązane umowy z 5 tysiącami osób, które zostały zatrudnione w państwowych urzędach w zeszłym roku.
elpais.com, Reuter, euronews.com, buenosairesherald.com
Artykuł Prezydent Argentyny rozpoczął radykalne, wolnorynkowe reformy pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More