Polska traci rocznie około 18 tys. miejsc pracy z powodu podrabiania produktów w sektorach odzieżowym, kosmetycznym i zabawkarskim – wynika z badania Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). W skali całej Unii Europejskiej mowa natomiast o nawet 200 tys. miejsc pracy.

Przeprowadzone przez EUIPO badanie tendencji sprzedaży w tych trzech sektorach uwypukla skalę wpływu podrabiania towarów na legalnie działające przedsiębiorstwa, które są dotknięte spadkiem sprzedaży, czego bezpośrednim rezultatem jest zmniejszenie liczby zatrudnianych osób. Jak wynika ze sprawozdania Niemcy, jako największy rynek konsumencki w UE, tracą prawie 40 000 miejsc pracy. Straty w sektorach odzieżowym, kosmetycznym i zabawek ponoszą także inne duże kraje, w tym Włochy (24 241), Polska (18 244), Hiszpania (15 044) i Francja (14 427)

– napisano w raporcie EUIPO.

Raport EUIPO wykazał, że fałszywe towary z tych trzech sektorów dla legalnych producentów europejskich oznaczały stratę 16 mld euro rocznej sprzedaży i to tylko za lata 2018-2021. Największe straty –  bo aż 12 mld euro – pod względem wartości bezwzględnych to skutek podrabiania odzieży. Kolejne są kosmetyki i zabawki – odpowiednio 3 mld i 1 mld euro. Największe straty poniosły Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Austria, gdzie sprzedaż towarów oryginalnych zmniejszyła się o prawie 8 mld euro.

Najbardziej dotknięty podróbkami jest sektor zabawkarski, bo w całej Unii poniósł on straty w wysokości 8,7 proc. całkowitej sprzedaży. Najwięcej na podrabianych zabawkach straciły Niemcy, bo mowa tutaj aż o 334 mln euro sprzedaży. Straty te stanowią jedną trzecią całej utraconej sprzedaży w UE w sektorze zabawkarskim.

Przemysł odzieżowy i obuwniczy, największy sektor analizowany w tym badaniu pod względem sprzedaży, ponosi w Europie straty na poziomie około 5 proc., a w przypadku sektora kosmetycznego jest to mniej niż 5 proc. W tej ostatniej kategorii najbardziej ucierpiał francuski przemysł kosmetyczny, który odnotował straty w sprzedaży w wysokości 800 mln euro rocznie.

Źródło: ISBnews

Artykuł Podróbki słono kosztują polską i unijną gospodarkę pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *