Od lat europejscy decydenci oraz wspierający ich publicyści próbują przekonać opinię publiczną do wspólnej waluty. Nie idą za tym jednak argumenty ekonomiczne, a jedynie polityczne i ideologiczne – uważa sztab Konfederacji.

Wzmocnienie Niemców

Ekonomiści nie są zgodni w sprawie dołączenia Polski do strefy euro. Większość argumentów za przyjęciem eurowaluty to argumenty stricte polityczne, dotyczące zacieśniania integracji Unii Europejskiej oraz likwidacji państw narodowych. To postulaty eurokratów i ich popleczników. Argumentów ekonomicznych przeciwko eurowalucie znajdziemy jednak całe mnóstwo. Według badania Centres for European Policy Network z 2019 r. tylko Niemcy i Holandia zyskały na utworzeniu unii walutowej. Wszystkie inne państwa (łącznie z dużymi gospodarkami, jak Francja i Włochy) odnotowały straty w wyniku decyzji o dołączeniu do strefy euro. Obszar strefy euro stał się miejscem niestabilnym, a wiele gospodarek, zwłaszcza południa Europy, utraciło konkurencyjność, co tylko wzmocniło pozycję Niemiec w Europie.

Złe doświadczenia

Strefa euro nie ma przyszłości przede wszystkim ze względu na odrębne interesy poszczególnych państw Unii. Widać to było w momencie wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz jej reperkusjach gospodarczych w Europie Wschodniej. Mieszkańcy państw bałtyckich zmagali się z rekordowymi wzrostami cen, a wskaźnik inflacji przez wiele miesięcy wynosił powyżej 20 proc. Rekord padł w sierpniu 2022 r. w Estonii – 24,8 proc. W normalnych warunkach banki centralne w celu zwalczania inflacji podnoszą stopy procentowe. Jednak Litwa, Łotwa i Estonia jako państwa strefy euro nie miały na to wpływu, a Europejski Bank Centralny z siedzibą we Frankfurcie utrzymywał stopy na poziomie ujemnym, tylko wzmagając problemy państw Europy Wschodniej – przypomina sztab Konfederacji.

Doświadczenia Litwinów, Słowaków czy Chorwatów wskazują, że przyjęcie eurowaluty zawsze wiąże się z zauważalnym wzrostem cen i spadkiem siły nabywczej zwykłych obywateli. Dlatego Konfederacja nie zgadza się na ograniczanie suwerenności Polski oraz dobrostanu Polaków.

Źródło: Sztab Konfederacji

Artykuł Straty po przyjęciu euro pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *