ZUS uzurpował sobie prawo, by osobę posiadającą ponad 90 proc. udziałów w spółce z o.o. traktować jako jedynego wspólnika i w związku z tym obarczać ją obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej albo pozbawiać prawa do ubezpieczenia, jeśli zatrudnił się w spółce na etacie. Zdaniem ZUS mniejszościowego udziałowca należy w takich sytuacjach traktować jako „wspólnika iluzorycznego”, a spółkę jako faktycznie jednoosobową.
Rzecznik walczy z samowolą ZUS
Walcząc z taką praktyką orzeczniczą ZUS, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz w maju 2023 r. skierował wniosek o objaśnienie prawne do minister rodziny i polityki społecznej.
Wykreowanie przez ZUS nieustawowej kategorii tzw. wspólnika iluzorycznego godzi w przepisy Konstytucji Biznesu, w tym w zasadę, że przedsiębiorca może podejmować wszelkie działania z wyjątkiem tych, których zakazują przepisy prawa. Przedsiębiorca może być obowiązany do określonego zachowania tylko na podstawie przepisów prawa
– powiedział Adam Abramowicz.
I wygrywa
W październiku 2023 r. rzecznik wystąpił do Prokuratury Rejonowej w Chorzowie z wnioskiem o wszczęcie postępowania przygotowawczego wobec urzędnika tamtejszego oddziału ZUS. Urzędnik ten – w jego ocenie – przekroczył swoje uprawnienia nakładając na większościowego udziałowca spółki obowiązkowe ubezpieczenia społeczne tak, jak gdyby prowadził on swą działalność w formie spółki jednoosobowej.
Sprawa oparła się o Sąd Najwyższy. Ten w uchwale z 21 lutego 2024 r. podzielił stanowisko rzecznika MŚP. Jak czytamy w uchwale: „Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 proc. udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych”.
Źródło: rzecznikmsp.gov.pl
Artykuł Arbitralne praktyki ZUS ukrócone pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More