Za album „Pejzaże Tatrzańskie. Zima” otrzymał Ksiądz prestiżowe wyróżnienie w kategorii „Walory edytorskie” na Zakopiańskim Festiwalu Literackim. Co to za festiwal?
Ks. Zbigniew Pytel
KS. ZBIGNIEW PYTEL: Album „Pejzaże Tatrzańskie. Zima” zdobył wiele wyróżnień, w tym rzeczywiście nagrodę za walory edytorsko-artystyczne na Festiwalu Literackim w Zakopanem. Ten zakopiański festiwal jest prestiżowym wydarzeniem, które gromadzi miłośników literatury i sztuki. Odbywa się co roku i stanowi ważne miejsce spotkań dla pisarzy, poetów, artystów oraz wydawców. Jego celem jest promowanie literatury, kultury i sztuki związanej z regionem Tatr. Wyróżnienia przyznawane na tym festiwalu mają szczególne znaczenie, gdyż podkreślają wartości artystyczne i edytorskie prezentowanych prac. Udział w festiwalu to dla mnie wielki zaszczyt i satysfakcja z docenienia mojej twórczości.
Album „Pejzaże Tatrzańskie. Zima” był także prezentowany na kilku prestiżowych wystawach, w tym na jubileuszu 75-lecia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oddział w Chrzanowie.
Wystawy i promocje odbywały się w różnych miejscach, m.in.: w Dworku Zieleniewskich w Trzebini, Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu. Natomiast jesienią br. odbędzie się promocja albumu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zakopanem. Te wydarzenia przyciągnęły wielu miłośników Tatr i fotografii, co dodatkowo przyczyniło się do sukcesu albumu.
Jest on również nominowany do prestiżowej nagrody literackiej na Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju. To jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce, poświęcone literaturze, kulturze i sztuce górskiej. Odbywa się co roku i przyciąga zarówno miłośników gór, jak i twórców literatury oraz sztuki inspirowanej górami. Festiwal oferuje szeroki program, w tym spotkania autorskie, warsztaty, pokazy filmów i wystawy. Nagrody przyznawane na tym festiwalu mają szczególne znaczenie, ponieważ podkreślają wartości artystyczne i kulturowe związane z tematyką górską.
Co zainspirowało Księdza do stworzenia albumu „Pejzaże Tatrzańskie. Zima”?
Pejzaże tatrzańskie, szczególnie w zimie, są niezwykle inspirujące. Góry w zimowej scenerii wydają się bardziej groźne i majestatyczne. Moja inspiracja pochodzi głównie z pobytu na Kasprowym Wierchu dwa lata temu. Pamiętam marcową pogodę i dominujący niebieski kolor z ośnieżonymi szczytami, zwłaszcza Świnicy, co zainspirowało mnie do stworzenia czegoś zimowego. Chciałem pokazać zimowe pejzaże Tatr, od Tatr Wysokich po Zachodnie.
Fotografowanie tych pejzaży odbyło się w trakcie kilku „wypadów” w Tatry – oczywiście w zimie. Szczególnie umiłowałem sobie Świnicę.
Proces twórczy obejmował także wybór wierszy, które ilustrowałyby te zdjęcia. Będąc na rekonwalescencji w domu rodzinnym w Białce Tatrzańskiej, miałem więcej czasu, aby wybrać odpowiednie utwory poetyckie. Szukałem tekstów, które byłyby komentarzem do tego, co widziałem na zdjęciach. Stąd różnorodność autorów i bogactwo treści, które mają trafić do różnych odbiorców.
Jaki był klucz doboru wierszy do albumu? Czy są to utwory, które mają dla Księdza szczególne znaczenie?
W moich albumach często stosuję poezję jako ilustrację do zdjęć. To nie jest typowy tomik poezji, lecz album fotograficzny z wplecioną poezją, która „opisuje” pejzaż zimowy na zdjęciu. Uważam, że poezja może wzbogacić odbiór zdjęć, dodając im głębi i kontekstu. To podejście spotkało się z pozytywnym odbiorem wśród znawców i laików tematu.
Jakie są kolejne plany wydawnicze?
Obecnie planuję zająć się tematyką krakowską. Chcę przygotować serię albumów związanych z Krakowem, w tym nastrojowe zdjęcia miasta, album związany z poezją oraz album o kościołach krakowskich. W tym ostatnim znajdzie się tekst profesora Józefa Szymona Wrońskiego, który jest ekspertem w tej dziedzinie. W poetyckim albumie zostaną zaprezentowane wiersze Moniki Partyk znanej w środowisku krakowskim. Te projekty mają na celu ukazanie różnorodności i piękna Krakowa.
Rozmawiał Jarosław Mańka
Ks. Zbigniew Pytel – Święcenia kapłańskie otrzymał w 1997 r. w Katedrze Wawelskiej. Absolwent Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 2001 r. ukończył Studia Podyplomowe Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Sztuki Kościelnej na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest członkiem Jordanowskiego Stowarzyszenia Twórców „Pasja”, Klubu Wysokogórskiego w Krakowie oraz Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Chrzanowie. Miłośnik gór, taternik, publicysta, artysta fotografik. Laureat licznych konkursów fotograficznych i wydawniczych. Autor licznych wystaw krajowych (Kraków, Zakopane, Warszawa, Rzeszów) i zagranicznych (Austria, Włochy, USA, Chiny). Organizator pokazów multimedialnych o tematyce górskiej, sakralnej i przyrodniczej oraz plenerów i warsztatów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Artykuł Groźne i majestatyczne „Pejzaże Tatrzańskie” [WYWIAD] pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More