Czym charakteryzuje się nagrzewnica elektryczna?
Nagrzewnica elektryczna to proste, przenośne urządzenie, które przekształca energię elektryczną w ciepło. Składa się z grzałki oraz wentylatora, który szybko i skutecznie rozprowadza powietrze po pomieszczeniu. Doskonale reguluje temperaturę oraz zapobiega zawilgoceniu wnętrz.
Sprzęt jest prosty w obsłudze. Aby rozpocząć pracę, wystarczy podłączyć go do źródła zasilania. Co więcej, w przeciwieństwie do modelu na olej czy ropę, nagrzewnica elektryczna nie emituje spalin. Można zatem bez obaw korzystać z niej w zamkniętych pomieszczeniach.
Gdzie sprawdzi się nagrzewnica?
Urządzenie wykorzystuje się głównie do ogrzewania powierzchni, takich jak: pokoje, biura, garaże, magazyny czy niewielkie sklepy. Może się także przydać do osuszania ścian czy fundamentów.
Nagrzewnica sprawdzi się przez cały rok, zwłaszcza w miejscach, w których brak stałej instalacji grzewczej. Jednak ze względu na wysokie koszty zużycia energii elektrycznej, jest zazwyczaj wykorzystywana okresowo, jako ogrzewanie awaryjne.
Rodzaje nagrzewnic elektrycznych
W zależności od zastosowania i mocy termowentylatory można podzielić na kilka kategorii. Są to:
nagrzewnice przenośne – charakteryzują się kompaktowym rozmiarem, dzięki czemu można je swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Znajdują zastosowanie zarówno w halach przemysłowych, jak i niewielkich wnętrzach. Często są również wykorzystywane do osuszania pomieszczeń;
nagrzewnice kanałowe – przeznaczone do instalacji w pionowych lub poziomych kanałach wentylacyjnych. Sprawdzają się w dużych halach, biurowcach lub w miejscach, w których nie ma możliwości zamontowania innego rodzaju ogrzewania. Pracują szybko, cicho, wydajnie i mają opcję regulacji mocy;
ogrzewacze promiennikowe – wykorzystują zjawisko promieniowania i wytwarzają ciepło już od momentu zapłonu. Mogą być wykorzystywane zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. Zaletą urządzenia jest to, że trafia dokładnie w wyznaczone miejsce bez rozpraszania ciepła. Ponadto nie emituje szkodliwych gazów i pracuje bezgłośnie.
Najważniejsze parametry nagrzewnic
Wybór odpowiedniej nagrzewnicy powinien być podyktowany przede wszystkim zapotrzebowaniem użytkownika. W pierwszej kolejności należy określić wielkość ogrzewanego pomieszczenia i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy urządzenie będzie służyło do dogrzewania czy osuszania. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Moc – im większa, tym większą powierzchnię ogrzeje. Moc sprzętu można oszacować na podstawie kalkulacji, według której na 1 kW mocy grzewczej przypada 10 m2 dla dobrze zaizolowanych wnętrz o wysokości 2,6 m.
Wydajność wentylatora – najbardziej wydajne są nagrzewnice z 5-łopatkowymi wentylatorami. Zapewniają skuteczny przepływ powietrza do 220 m³/h.
Termostat – obecność termostatu umożliwia regulację temperatury wedle bieżących potrzeb. Zazwyczaj do wyboru jest kilka poziomów grzania, czyli pełna moc, 3/4 mocy i połowa mocy.
Zabezpieczenia – dobrej jakości termowentylator powinien być wyposażony w niezbędne zabezpieczenia. Są to np. czujniki przewrócenia czy automatyczne ograniczniki temperatury. Powyższe funkcje chronią sprzęt przed przegrzaniem.
Czy korzystanie z nagrzewnicy elektrycznej jest bezpieczne?
Nagrzewnica elektryczna jest uważana za najbezpieczniejsze urządzenie w tej kategorii, ponieważ ma prosty i bezpieczny system działania. W przypadku awarii tradycyjnego systemu grzewczego istnieje ryzyko pożaru lub zatrucia. Natomiast urządzenie elektryczne nie produkuje spalin, zatem nie ma tu możliwości wycieku oleju czy gazu.
Bezpieczeństwo użytkowania zwiększają też dodatkowe funkcje, które chronią termowentylator przed przeciążeniem i przegrzaniem. Mowa tu o wcześniej wspomnianych opcjach, takich jak termostat i automatyczne wyłączniki.
Kolejnym plusem jest cicha praca nagrzewnicy. Jeżeli docieplane pomieszczenie jest wykorzystywane np. jako miejsce pracy, osoby tam przebywające nie muszą się martwić hałasem. To bardzo ważne, ponieważ donośne dźwięki mogą prowadzić do bólu głowy, złego samopoczucia, a w skrajnych przypadkach także do uszczerbku na zdrowiu.
Przemyślana inwestycja
Kiedy istnieje pilna potrzeba szybkiego i efektywnego dogrzania pomieszczenia, warto zainwestować w dobrej jakości nagrzewnicę elektryczną. Urządzenie generuje ciepło bezpośrednio z energii elektrycznej, dzięki czemu nie emituje szkodliwych spalin i jest bezpieczne w użytkowaniu wewnątrz budynku.
Termowentylator sprawdzi się w domu, biurze, sklepie i jest niezastąpiony podczas osuszania tynków np. po remoncie. Przed zakupem warto jednak przyjrzeć się najważniejszym parametrom i wybrać urządzenie, które oferuje dodatkowe zabezpieczenia. Wówczas można mieć pewność, że nagrzewnica w 100% spełni swoje zadanie.
Read More WysokieNapiecie.pl